Jste zde

Domů

Vnitrozemí

Zipari a okolí

Ostrov Kos a hora Dikeos

Zipari je malé městečko na řeckém ostrově Kos, které má asi 3 tisíce obyvatel.

Od hlavního města Kos je vzdálené necelých 10 km a od malého pobřežního letoviska Tigaki cca 3 km.

Vede přes něj hlavní silnice, která spojuje hlavní město na východě a městečko Kefalos na západě ostrova.

Staré Pyli, 2. část

Ruiny hradu nad osadou Pyli

Třetí vrstva je tou největší částí zachráněných nástěnných maleb a její vznik se datuje do 16. století. Toto dílo pochází z dílny umělce Nikolaou, kterému jsou přisuzovány i nástěnné malby v kostele na ostrově Kalymnos.

Severozápadním směrem od kláštera, na kopci nad osadou Pyli, se vypíná hrad, který byl postaven v několika fázích. První kroky stavby začaly na konci 11. století a měly za cíl ochranu ostrova před tureckými nájezdníky a před piráty. Také se odtud dalo kontrolovat pobřeží Malé Asie.

Staré Pyli, 1. část

Ostrov Kos a pohoří Dikaio

Palio Pyli je opuštěná vesnička s hradem v okrese Dikeos na řeckém ostrově Kos. Najdete ji v jeho střední části, jihovýchodně od dnešní obce Pyli. Ruiny se rozkládají na severních svazích pohoří Dikaio a nabízejí vynikající výhled na Marmari, Tigaki, slané jezero Alykes a na moře.

Pyli a památky

Ostrov Kos a Pyli

Kostel Agiaklafti

Na rovné plošině před Pyli, kde se nacházela starověká nekropole Alnetion, byla objevena pohřební stavba z římského období, která byla přestavěna na křesťanský kostel s názvem Agiaklafti.

V průběhu úklidových prací tam byl roku 1959 nalezen starý štít s nápisem Klavdia. Na základě tohoto nálezu arcibiskup Emmanouil Karpathiou rozhodl, že bude kostel zasvěcen sv. Claudii.

Harmilio

Zia a památky, 2. část

Zia - mlýn
Autor: Barbaragin

Podle místních údajů se vychází z falešného zapečetěného dopisu Josepha Pagalou z roku 1261, kdy patřil klášter Spondon ke klášteru Patmos a majitelem byl Latrinou Christodoulou (11. století).

V archivu kláštera Patmos jsou uloženy důležité dokumenty o historii kláštera. Údajně vyzval 83 obyvatel ostrova Kos ve 13. století, aby byl klášter Panny Marie převzat klášterem v Patmosu, protože by jinak prý "nepřežil".

Zia a památky, 1. část

Ostrov Kos a vesnice Zia s kostelem

Zia je turisticky rozvinuté místo v okrese Dikeos řeckého ostrova Kos, kde žije cca 200 obyvatel. Najdete ho asi 15 km od hlavního města Kos v horách Dikeos, v blízkosti městečka Pyli.

Horská vesnička se rozkládá nad obcí Asfendiou, své původní kouzlo ale již bohužel ztratila v posledních letech díky davům turistů, pro které zde byla vybudována dobře rozvinutá turistická infrastruktura.

Stránky

Kos na Facebooku

Kos

25.05.2018 - 13:00

Clear skyNorthwest, Moderate breeze, 6.0 m/s24°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.0 hPa

Marmári

25.05.2018 - 14:00

Clear skyNorth-northwest, Moderate breeze, 5.6 m/s24°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.0 hPa

Kéfalos

25.05.2018 - 13:00

Clear skyNorthwest, Moderate breeze, 7.5 m/s21°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.3 hPa

Předpověď počasí na yr.no.