Jste zde

Domů

Kos v kostce

Kos, Asklépion

Dovolená na řeckém ostrově Kos nabízí pravou řeckou atmosféru, příjemné teploty vzduchu a vody a nádherné písčité pláže.

Kos je geograficky součástí Dodekanského souostroví. Díky jeho malé velikosti si ho můžete pohodlně a velmi dobře prohlédnout i na motocyklu a skútru nebo autobusem či vypůjčeným autem. A pokud chcete v objevování pokračovat, můžete vyrazit na protější turecké pobřeží. Výlety do okolních tureckých letovisek se nabízejí pravidelně v průběhu sezóny.

Na ostrově se zhruba 21 000 obyvateli panuje mimo hlavní sezónu velmi klidná atmosféra. Tato idyla končí každý rok se začátkem prázdnin a přijíždějícími davy turistů. V té doby se může počet obyvatel ztrojnásobit až zčtyřnásobit.

V centru turistického ruchu stojí samozřejmě malé hlavní město se stejným názvem Kos. I přes nepřeberné množství obchodů se suvenýry, kaváren a barů tady vždy najdete krásné zelené plochy, které zvou k odpočinku. Procházka malým městečkem (žije zde asi 12 500 obyvatel) je zajímavou objevnou cestou. Velké množství historických památek po celém městě a volně přístupná archeologická naleziště svědčí o bouřlivé historii ostrova.

Vedle rušných turistických letovisek, jako je například Kardamena, je na severním pobřeží řada malých pobřežních vesniček s vynikající podmínkami ke koupání. Zde můžete také strávit velmi klidnou a pohodovou dovolenou. Třeba v bývalé rybářské vesnici Mastichari. V jejím centru jsou malé penziony a větší hotely se nacházejí trochu mimo, přímo na kilometr dlouhé písečné pláži.

Milovníci vodních sportů si přijdou na své v letovisku Kamari. V jeho blízkém okolí najdete ty nejkrásnější pláže na ostrově. Záliv Kefalos se vzdáleným ostrovem Kastri, stejně jako pláž Paradis, nabízí vše od surfování až po vodní lyžování.

Typický tradiční řecký způsob života vám umožní poznat původní horské vesnice Zia a Pyli. Vzhledem k tomu, že sem ale v poslední době přijíždí mnoho turistů, je otázkou, nakolik původními ještě vůbec zůstaly. Pravdou ale v každém případě je, že z nich budete mít neuvěřitelný výhled.

Asklépion se nachází čtyři kilometry západně od města Kos a je jedním z nejzajímavějších míst ostrova. Koneckonců zde byla postavena jedna z prvních nemocnic. Stavba ze 4. století před naším letopočtem měla k dispozici kromě nemocničních pokojů také učebny, lázně, byty a několik chrámů.

Lázně Empros ve východní části ostrova jsou další „povinnou“ zastávkou. Ve velké kotlině se stéká mořská voda a voda obsahující síru z léčivých pramenů. Zde si můžete naplno vychutnat wellness program v přírodě.

Za vidění stojí také malé městečko Antimachia v blízkosti letiště, kde je ještě v provozu jeden z tradičních větrných mlýnů. Navíc se tu nachází pevnost, která určitě stojí za prozkoumání.

Kos na Facebooku

Kos

25.05.2018 - 13:00

Clear skyNorthwest, Moderate breeze, 6.0 m/s24°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.0 hPa

Marmári

25.05.2018 - 14:00

Clear skyNorth-northwest, Moderate breeze, 5.6 m/s24°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.0 hPa

Kéfalos

25.05.2018 - 13:00

Clear skyNorthwest, Moderate breeze, 7.5 m/s21°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.3 hPa

Předpověď počasí na yr.no.